La 08 februarie 2019 membrii Forumului Studenților antitortură de comun cu angajații Direcției prevenirea torturii din cadrul Oficiului Avocatului Poporului au efectuată o vizită de studiu la Reprezentanța OAP din Bălți.
Vizita a avut drept scop informarea studenților despre specificul activității Reprezentanței OAP din Bălți pe domeniul prevenirii torturii în locurile privative de libertate. Studenții au fost interesați de investigațiile inițiate de Domnul Valentin Cocârla, Șeful Reprezentanței Bălți, precum și specificul activităților realizate de Reprezentanță în teritoriu.
Forumul studenților anti-tortură este creat pe lângă Oficiul Avocatului Poporului în calitate de platformă a studenților din cadrul instituțiilor de învățământ superior din Republica Moldova, implicați voluntar în activități de prevenire a torturii și relelor tratamente, în scopul îmbunătățirii cunoștințelor și abilităților profesionale, potențialului analitic, precum și a aptitudinilor lor individuale materializate la Universitate.
Pentru orice alte detalii, contactați: Alexandru Zubco, Șeful Direcției prevenirea torturii din cadrul OAP, email: alexandru.zubco@ombudsman.md, gsm. 060002641.
Această activitate este organizată în cadrul proiectului „Managementul reținerii și detenției în Inspectoratele de Poliție din Republica Moldova” implementat de Oficiul Avocatului Poporului cu susținerea financiară a Departamentului Justiție și Drepturile Omului al Fundației Soros-Moldova.
