Instituţia Ombudsmanului (mediatorului) s-a statuat după primul război mondial în multe state, avînd la bază modelul suedez, consfinţit constituţional în anul 1809. Statele respective au introdus modelul suedez în ordinea lor juridică, dar profund modificat, cu forme şi variante diverse privind denumirea, componenţa, competenţa, durata mandatului.
11 decembrie 2019
417 vizualizări
12 august 2019
490 vizualizări
19 aprilie 2019
645 vizualizări
11 aprilie 2019
522 vizualizări
11 decembrie 2018
517 vizualizări
27 noiembrie 2018
610 vizualizări
19 noiembrie 2018
638 vizualizări
16 noiembrie 2018
595 vizualizări
